Kráska v nesnázích (2006)

Super film! Před chvílí jsem ho dokoukala a ještě ve mě doznívá skvělý pocit, který z něj mám. Kráska v nesnázích je plná vtipných až sarkastických hlášek, vynikající hudby a výborných hereckých výkonů. Nejsem profesionální kritik, ale mě jako filmovému laikovi se film velice líbil!
039
Stejnojmenná báseň Roberta Gravese inspirovala Jana Hřebejka a Petra Jarchovského k vytvoření milostného příběhu mladé ženy řešící dilema lásky ke dvěma mužům, dilema mezi sexuální závislostí a zajištěnou budoucností pro sebe a své děti, dilema vztahů ke své matce a otčímovi a ke své tchýni. Film Kráska v nesnázích je plný vypjatých zvratů i komických a paradoxních rozuzlení se strhujícími hereckými výkony a vynikající hudbou. (oficiální text distributora)

1994

Režie: Jan Hřebejk
Hrají: Aňa Geislerová, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer, Emília Vášáryová, Martin Huba, Josef Abrhám, Roman Luknár, Jiří Macháček, Jan Hrušínský, Petr Čtvrtníček

2756

Marcela je v Kristových letech. Její manželství je v krizi, funguje pouze na vzájemné sexuální závislosti.
Rok po ničivých povodních v roce 2002 je rodina i ve vleklé finanční krizi. Dům s autodílnou je v dezolátním stavu. Marcelin manžel Jarda řeší situaci prací pro zloděje aut. Marcela se bojí o budoucnost sebe i svých dětí a od Jardy odejde.
Nastěhuje se k matce. Staré konflikty mezi Marcelou a matčiným manželem Richardem přerostou v psychický teror, jehož cílem jsou stále častěji děti. Jardu mezitím zatkne policie za podíl na krádeži auta.
Marcelina situace se zdá bezvýchodná.
Okradeným majitelem auta je v Itálii žijící Čech Evžen. Po prvním setkání a nedorozumění na policii, se Marcela s mnohem starším mužem sblíží. Tady se také psychologické drama stává romantickou komedií. Pygmalionovský vztah kultivovaného, bohatého, vzdělaného a hodného pána s drsnou, nevzdělanou a chudou dívkou, se ovšem vyvíjí jako v červené knihovně jen zdánlivě…
Marcelu stahují její vlastní běsi a především celé klubko rodinných závislostí.
Příběh staví na rafinovaném způsobu vyprávění jednoduchého příběhu: Zničující psychické deptání a bezvýchodnost střídá naděje, laskavost a štěstí, ale vše spěje k neobvyklým a nečekaným koncům.
Film staví především na propracovaných hereckých výkonech nejlepších českých herců, na nečekaných zvratech, na humoru, který přichází v překvapivých chvílích a na pocitu, že hrdiny filmu důvěrně znáte ze svého okolí.
Ve filmu zazní několik nových skladeb od Glena Hansarda, vůdčí osobnosti irských Frames, známého z filmu Commitments.

3028
Dále ve filmu vystupuje se dvěma skladbami fenomenální písničkářka Radůza, která pro film zhudebnila i stejnojmennou báseň Roberta Gravese:


Kráska v nesnázích
(Robert Graves)

Kráska v nesnázích
prchá za andělem
Neboť ví jistě
že jí přichystá horkou lázeň
a zaplatí drožku
Opuchlé oko zhojí
Zprvu ať ze studu či obezřele
vyčkává než se svěří
Až se sám optá
kolik komu dluží
a vyloví šek z peří
Snídaně do postele
káva a džem
toast vejce sklenka džusu
Vydatný spánek
- kdy takhle spala naposled
A ani slůvko hnusu
Víc lásky je jen v její matce - světici
Slibuje že mu vrátí
všechny ty půjčky
a starost andělskou
mu jednou miliónkrát splatí
Když se vrátí
kuráž kráska pookřívá
Inkoust pero vypůjčí si hned
a zvesela píše ďáblu spoustu novinek
Kdy se takhle smála naposled
Ďábel co ji bije zradí vysává
tvrdí že bílá černou je
Chlubí se kopytem a křídly netopýra
Ji brzo k sobě stěhuje
Ctnost anděli je sama tobě odměnou
Dobře jsi promrhal svůj šek
Přece bys sňatku těch dvou věrných duší
právě ty nechtěl překážet


2887

01.10.2007 | stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:
  • 09.10. 14:46, Janikča

    To bych chtěla vidět!!! Hele Veru kolik dá práce takový blog?? taky bych si nějaký tajemný blog udělala a psala bych tam o tajemnu a tak, máš to doceka hezký ale má to veliký mínus!!!! není tam žádná moje fotka a mejch krásnejch dětiček!!!! bububububububububu tak ahojky , budu sem chodit tak piš zajímavý věci


přidat komentář
<< na úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se