Ondřej Smeykal a didgeridoo

Ondřej Smeykal je jeden z nejnadanějších a nejznámějších hráčů na didgeridoo u nás. Stal se vzorem pro spoustu lidí (mě nevyjímaje), kteří podlehli kouzlu tohoto australského domorodého nástroje.

812_Sunset Didgeridoo 042
Ondřej Smeykal nastoupil kdysi svou dráhu jako samouk a pro nedostupnost didgeridoo začínal své první pokusy s osvojením hry nacvičovat tehdy ještě na obyčejné papírové trubky používané k navinování koberců. Později se na necelý rok vydává do Austrálie za účelem studia aboriginského skalního malířství na univerzitě v Canberre a studia hry na australský domorodý nástroj. Dnes se tento česko-slovenský průkopník didgeridoo věnuje výhradně koncertním vystoupením, pořádá semináře výuky hry pro začínající i pokročilé a na základě úzkých kontaktů na australské výrobce zastává ve spolupráci s nimi i roli dovozce tradičních eukalyptových nástrojů. (převzato z Wikipedie)

koncert

Didgeridoo je dutá, suchá, termity vyhlodaná větev stromu rodu eucalyptus, na kterou je hráno speciální technikou vibrace rtů. Tato vibrace rozechvívá dutinu nástroje a ven tak vychází charakteristický bručivý zvuk, jehož nepřetržitost je udržována speciální dýchací technikou (tzv. cirkulačním dýcháním), která umožňuje na nástroj hrát bez přerušování hry jednotlivými nádechy. Tolik tedy stručná charakteristika nástroje.

Poslechněte si ukázky hry na didge zde .

1506

Didgeridoo je prastarý hudební nástroj domorodých australských obyvatel, aboridžinců, kteří ve svých rituálech komunikují s přírodou či dušemi předků právě prostřednictvím tajemných tónů didgeridoo.Didgeridoo je možná nejstarší hudební nástroj lidstva vůbec. Některé prameny hovoří o historii dlouhé třicet i čtyřicet tisíc let, jiné jsou na základě zkoumání jeskynních maleb skeptičtější a uvažují jen o několika tisících let. (zdroj oriental.cz)

23240068

Didgeridoo a já:
S tímto pozoruhodným nástrojem jsem se poprvé setkala asi před 6ti lety, kdy si bambusovou didge pořídila moje starší sestřička Jana. Zvuk, který jsem nikdy předtím neslyšela, mě skoro vyděsil:-). Od té doby jsem si občas "klacek" vypůjčila a sama se učila. Největšího zájmu se ovšem dočkala v době, kdy jsem se seznámila s jedním kamarádem, který na ni válel o něco lépe. Potom jsem se nadchla ke hře a dopracovala se až k cirkulačnímu dýchání. Hra na didge je opravdu velmi uvolňující a údajně i zdravá- při pravidelném bručení se mužete zbavit rýmy či jiných dýchacích problémů.

812_Sunset Didgeridoo 0751

29.09.2007 | stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:
  • 12.10. 14:15, jajinka

    jo jo je to super, ale ta moje stará bambuska ti chybí vid???


přidat komentář
<< na úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se